Bawełna Organiczna - Co to takiego???? 0
Bawełna Organiczna - Co to takiego????

Bawełna Organiczna - Co to takiego???

Pojawienie się w ostatnich czasach na rynkach produktów ekologicznych bawełny ekologicznej, w odróżnieniu od innych produktów sygnowanych jako ekologiczne, nie jest odpowiedzią na trendy zdrowego stylu życia. Nie jest ono również wynikiem wzrastającej świadomości społecznej w zakresie ekologii. Pojawienie się bawełny ekologicznej bierze swój początek z humanitarnego podejścia do człowieka. Przeciętnemu konsumentowi wydaje się, iż odzież bawełniana jest dużo lepsza od syntetycznej. Nie zdaje on sobie jednak sprawy z tego, że bawełna ta nie jest zdrowa, ani naturalna.  Informacja na metce - „100% bawełny” – nie daje gwarancji, tego iż jest to produkt korzystny dla kupującego. Przy uprawach bawełny konwencjonalnej zużywana jest największa liczba pestycydów na metr uprawy(około 10 procent globalnego zużycia pestycydów), z których najgroźniejszy może być śmiertelny nawet przy kontakcie ze skórą. Uprawy te  pochłaniają ponad 20 procent globalnego zużycia środkówowadobójczych. Według danych statystycznych, na plantacjach bawełny , wskutek zatrucia pestycydami, umiera rocznie 20.000 ludzi. Liczbę tą powiększają ofiary biedy, katorżniczej pracy i najniższego standardu życia.   Do dalszych procesów - mycia, wybielania, farbowania i drukowania używa się aż 8 tysięcy różnych środków chemicznych, „w tym bardzo toksycznych barwników, chlorowych wybielaczy, silnie trującego formaldehydu i różnych parafin, które ułatwiają tkanie. Produkcja jednego T-shirtu pochłania około 20 litrów wody, a wraz z nią do środowiska wraca średnio 20 procent użytego do farbowania barwnika. W ten sposób rocznie przedostaje się do wód gruntowych od 40 do 50 tysięcy ton często żrących i rakotwórczych substancji. Na plantacjach bawełny konwencjonalnej powszechnym procederem jest zatrudnianie nieletnich, często również i dzieci poniżej 14 roku życia. Według raportu BBC na uprawach bawełny w krajach trzeciego świata (trzy czwarte wszystkich upraw) wyzysk ten jest dalece posunięty. Pracownicy za pracę w toksycznych warunkach otrzymują zapłatę 5 pensów za godzinę, co równa się około 20 polskich groszy. Tylko około 3 procent wartości produktu trafia do rąk, które go uszyły. Oznacza to, że za płaszcz warty 200 zł pracownicy, którzy go uszyli (najczęściej kilku) otrzymują 6 złotych do podziału!

Dlaczego „tak” dla bawełny ekologicznej?

Z kolei przy produkcji bawełny ekologicznej proces od wysiewu do powstania gotowego wyrobu jest ściśle kontrolowany i zgodny z naturalnymi procesami zachodzącymi w przyrodzie, bez chemikaliów, maszyn i wyzysku. Bawełnę ekologiczną uprawia się na plantacjach, na których nie są stosowane pestycydy, ani chemiczne dodatki do nawozów. Przy  uprawie bawełny ekologicznej zastosowanie znajdują wyłącznie substancje podlegające biodegradacji, jak np. czosnek, kwas cytrynowy, obornik lub nawet pożyteczne owady. W ekologicznej hodowli gleba musi przejść kilkuletnią kwarantannę, podczas której nie może przyjmować żadnych substancji chemicznych - celem jest uszlachetnienie produktu. Uprawy bawełny organicznej pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia wody, co - biorąc pod uwagę fakt, że trzy czwarte wszystkich plantacji bawełny konwencjonalnej znajduje się w krajach trzeciego świata - posiada ogromne znaczenie. Zbiór bawełny ekologicznej jest całkowicie zgodny z jej naturalnym cyklem wzrastania, wolny od szklarni i stymulacji wzrostu. Bawełna zbierana jest ręcznie, co stanowi niewątpliwą zaletę, gdyż podczas maszynowego zbioru bawełny tradycyjnej miesza się ona z nasionami i olejem z nasion, co z kolei powoduje konieczność użycia silnych środków chemicznych do jej oczyszczenia w późniejszym procesie. Bawełna zbierana ręcznie jest  o wiele czystsza, a do jej mycia używane są łagodne, naturalne środki, dzięki czemu bawełna ta jest lepszej jakości. Plantatorzy bawełny konwencjonalnej stosują również defolianty do usuwania liści z krzaków, co ma ułatwić dostęp do torebek nasiennych. W przypadku bawełny organicznej defoliantem jest kwas cytrynowy lub zwyczajnie przymrozek, który przyczynia się do opadania liści. Również barwienie bawełny wpływa na jej „toksyczność” i właściwości fizyczne. Ekobawełna barwiona naturalnymi barwnikami takimi jak np. gliny, posiada znacznie mocniejsze włókna niż bawełna barwiona silnymi środkami chemicznymi. Najbardziej wartościową  bawełną jest bawełna w naturalnym kolorze - białym, kremowym, beżowym, zielonym. Bawełna ta nie musi być dodatkowo farbowana, ponieważ kolor jest trwały. W wielu krajach Europy bawełna ekologiczna stanowi produkt nie tylko ekologiczny lecz również etyczny  tzw „ethical fasion”, co oznacza, że na plantacjach certyfikowanej bawełny organicznej do pracy nie są wykorzystywane dzieci, a pracownicy otrzymują godziwą zapłatę. Produkt etyczny jest wolny od wyzysku, cierpień i nie przyczynia się do powstawania kolejnych plantacji nazywanych często „pasem samobójców”.

Konsument wybierający produkt z bawełny organicznej, wspiera ekologiczne uprawy, przyczyniając się do wzrostu ich liczby, jak również nie naraża siebie ani najbliższych na kontakt z materiałami skażonymi chemicznie, nie bierze udziału w procederze wyzysku i nie przyczynia się do powstawania nowych fabryk wyzysku. Konsument, wybierając produkty z bawełny ekologicznej, wybiera to, co najlepsze i najdelikatniejsze, wspiera ruch na rzecz walki z nieludzkimi warunkami pracy na plantacjach bawełny konwencjonalnej oraz pomaga ocalić całe ekosystemy ginące wskutek agresji producentów taniej odzieży. Moja propozycja na ubranka z bawełny organicznej to NANAF ORGANIC. Ubranka tej firmy można zakupić w sklepie ekomammi.pl.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

BLOG EKOMAMMI
W prowadzonym przez nas blogu dowiecie się Państwo wielu ciekawych rzeczy ze świata zabawek, rynkowych nowości, życia szalonym Mamusiek i ich pociech, zapraszamy do lektury!
Bawełna Organiczna - Co to takiego????

Pojawienie się w ostatnich czasach na rynkach produktów ekologicznych bawełny ekologicznej, w odróżnieniu od innych produktów sygnowanych jako ekologiczne, nie jest odpowiedzią na trendy zdrowego stylu życia. Nie jest ono również wynikiem wzrastającej świadomości społecznej w zakresie ekologii. Pojawienie się bawełny ekologicznej bierze swój początek z humanitarnego podejścia do człowieka. Przeciętnemu konsumentowi wydaje się, iż odzież bawełniana jest dużo lepsza od syntetycznej. Nie zdaje on sobie jednak sprawy z tego, że bawełna ta nie jest zdrowa, ani naturalna.  Informacja na metce - „100% bawełny” – nie daje gwarancji, tego iż...

Cudowna Żyrafa Sophie.....

Żyrafa Sophie to pozornie zwykły, mały, gumowy gryzak. Zwierzątko o wzroście 18 cm, koloru złamanej bieli, z brązowymi cętkami, ma 4 nogi, parę uszu i parę rogów. Ale.. od ponad 50 lat nieustająco jest najpopularniejszą „pierwszą zabawką” kolejnych pokoleń francuskich niemowląt. Jej sława powoli obejmuje cały świat, bawią się nią także dzieci gwiazd (na zdjęciach Nicole Richie z córeczką Harlow i Edyta Górniak z synkiem Alanem). Popularny angielski serwis internetowy Mumsnet.com przyznał jej nagrodę Mumsnet Best w kategorii „Best Gift for a Newborn” (Najlepszy Prezent dla Noworodka).Narodziła się 25 maja 1961 roku we Francji, w dniu Świętej Zofii, na której cześć nosi imię. W tym czasie jedynymi zabawkami przedstawiającymi zwierzęta były figurki zwierząt domowych lub wiejskich. Była pierwszym egzotycznym zwierzakiem jakim...

ATTIPAS :)

A dziś o Attipaskach, które są w drodze do Ekomammi. Nic lepszego dla stóp naszych maluchów chyba nie wymyślono, ale najlepiej przekonać się na "stópkach własnych dzieci".Ekomammi poleca i wkrótce znajdziecie je na www.ekomammi.pl oraz w klepie stacjonarnym w Bydgoszczy.

A teraz trochę profesjonalnych opinii.

Warto wiedzieć, że...

ZABAWKI DREWNIANE

Zdjęcie pochodzi ze strony producenta PlanToys. EkoMammi poleca Stało się... Oszalałam kompletnie na punkcie zabawek drewnianych:) W EkoMammi jest ich coraz więcej a docelowo będą stanowiły większość w naszym sklepie:). Starannie dobieram zabawki z naprawdę szerokiej oferty. W EkoMammi można kupić coś z drewna dla niemowlaka, jak np. gryzak klonowy z Lulalove czy ciekawe grzechotki od Goki czy Plan Toys aż po kreatywne zestawy kloców, magnetyczne zabawki i przepiękne przebieranki. Oczywiście nie zabraknie domków drewnianych dla lalek, mebelków oraz samych laleczek. Dla chłopców różnego rodzaju narzędzi, np. Janod a dla dziewczynek komplety naczyń, zestawy kawowe lub inne przybory kuchenne ( dla chłopców oczywiście też:]).

Zapraszam bardzo serdecznie do sklepu internetowego oraz stacjonarnego w Bydgoszczy przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 33 (C.H. Balaton) 

Ekomammi - Zabawki dla dzieci z autyzmem

Ostatnio wielokrotnie w moim sklepie stacjonarnym pojawiają się zapytania o zabawki dla dzieci z zaburzeniami różnego rodzaju, min. dla dzieci autystycznych, czy dzieci cierpiących na zanik mięśni. Nie jest to prosta sprawa. Natomiast zgłębiłam temat i faktycznie okazuje się, że bardzo trudno jest dostać ciekawe, terapeutyczne, pobudzające zmysły zabawki. Postanowiłam wyjść na przeciw potrzebom tych dzieci i zająć się sprzedażą tego typu zabawek. Każde dziecko musi mieć szansę na rozwój, wsparcie , ale przede wszystkim musi być szczęśliwe :).Jeśli jesteście rodzicami dzieci autystycznych czy dzieci z innymi zaburzeniami integracji sensorycznej to...

 

 

EkoMammi wita na swojej stronie!


EkoMammiWitam serdecznie :)

EkoMammi to miejsce, w którym spełniają się marzenia Dzieci i ich Rodziców. To miejsce, które jest spełnieniem moich marzeń....Kilka lat temu pomysł na założenie tego sklepu zakiełkował w mojej głowie, ale jak to w życiu bywa, zawsze są inne ważniejsze sprawy niż spełnianie swoich marzeń, tym bardziej wtedy, gdy jest się mamą dwóch synków:) Ale to dzięki nim ten sklep wreszcie powstał. Doświadczenie w wychowywaniu i dorastaniu dzieci pokazało mi czego maluchy i starszaki potrzebują aby się dobrze rozwijając i aby ich dzieciństwo było szczęśliwe.

Poza miłością i poczuciem bezpieczeństwa potrzebują kreatywnych i mądrych zabawek

które wspierają i pomagają im w rozwoju. Dlatego też postawiłam na drewno, bambus i inne bezpieczne materiały. Z drewna można wykonać praktycznie wszystko. Te zabawki są nie tylko wytrzymałe, ale przede wszystkim piękne. Niesamowicie stymulują wyobraźnię , a co najważniejsze pozwalają na to, aby przez zabawę nasze dzieci mogły się wiele nauczyć. Edukacyjna funkcja zabawek w EkoMammi pomaga też w różnego rodzaju terapiach dzieci z  zaburzeniami sensorycznymi, np. autyzm.

Oferta ekoMammi jest bardzo szeroka. Obejmuje m.in.:

  • zabawki i akcesoria dla najmłodszych, takie jak grzechotki , książeczki edukacyjne, gryzaki, pluszaki, zabawki do wózka i łóżeczka oraz inne pobudzające rozwój sensoryczny, motorykę i mowę ( Skip Hop, Janod, Goki, Plan Toys).
  • klocki. W ekomammi można znależć klocki drewniane ( Plan Toys, Janod, HABA), klocki sensoryczne ( Plan Toys, HABA), Klocki konstrukcyjne ( Janod, Melissa and Doug, Goki), klocki plastikowe ( Plus Plus) oraz kukurydziene ( Play Mais).

Najszerszy wachlarz produktów w EkoMammi stanowią zabawki , gry, klocki i różnego rodzaju zestawy konstrukcyjne dla dzieci od 1 roku do 8 lat.

Dziewczynki z pewnością będą zachwycone przeróżnymi przebierankami, jak np. Magnetyczna lalka Ania, Przebieranka Myszek Goki, Zestawy przebieranek Janod, i wiele innych....Ciekawą propozycją są wszelkiego rodzaju zestawy do kuchni, takie jak drewniane miksery, tostery, ekspresy do kawy, naczynia z kauczukowca, zestawy do przyrządzania potraw ( robienie pizzy, kanapek, grill, ciasteczka, fast food, itp.). Takie produkty oferują marki Janod, Goki, Djeco, HABA i Plan Toys. Drewniane domki i mebelki dla lalek, to oferta, której w EkoMammi oczywiście nie zabraknie.

Chłopcy na pewno zainteresują się wszelkiego rodzaju zestawami kostrukcyjnymi, samochodami czy garażami, takimi jak klocki Janod, garaż w walizce Janod czy garaże Djeco. Świetnym pomysłem są walizki z narzędziami Janod. Kategorią, która się cały czas rozwija w EkoMammi to oferta dla dzieci autystycznych, niewidomych i z różnymi innymi zaburzeniami sensorycznymi oraz problemami z motoryką. Rodzice maluchów mogą znaleźć pomoce terapeutyczne takie jak różnego rodzaju klocki, gry, memo dotykowe i wiele innych. Staram się aby te maluchy mogły również otrzymywać zabawki, które z jednaj strony będą sprawiać im radość a z drugiej będą pomagać im w rozwoju.

Cała oferta w EkoMammi to zabawki bezpieczne dla dzieci, posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty. Część produktów została nagrodzona tytułem Zabawki Roku ( klocki Plus Plus, GoldieBloks, czy składane domki ). Stałą ofertą w EkoMammi są produkty marki Skip Hop, którą uwielbiam ja, moje dzieci i wiele mam.....Znajdziecie u nas plecaki, talerzyki, miseczki, sztućce i bidony oraz zabawki i maty od Skip Hop. Dodatkowo można u nas dostać paputki Titot oraz butki do pierwszego chodzenia Attipas. A jeśli chcecie, aby pokoik Waszych dzieci był piękniejszy to ekoMammi oferuje ciekawe girlandy, cotton ballsy, lampki nocne i podusie:). Oferta w EkoMammi cały czas się poszerza. Wszelkie uwagi i propozycje są mile widziane :)

Trzymajcie za mnie kciuki, aby marzenia mogły się spełniać :)

             Serdecznie Zapraszam             

 Magdalena Grochowska      

Magda Grochowska

AUTYZM

W EkoMammi utworzyliśmy specjalną ofertę zabawek i pomocy dla dzieci autystycznych. Kategoria Terapia Autyzmu została utworzona z myślą o dzieciach, dla których odpowiednia terapia, stymulacja i pomoce dydaktyczne są niezwykle potrzebne. Każdy produkt jest sprawdzony i bezpieczny dla dzieci. Szczególną uwagę w Ekomammi przykładamy do tego, aby zabawki dla dzieci autystycznych nie tylko pobudzały ich rozwój psycho-motoryczny, ale także dawały im frajdę:).

W tej kategorii znajdziecie Państwo różnego rodzaju układanki, sortery, tablice manipulacyjne, plansze aktywności, klocki konstrukcyjne, ale również zabawki, które rozwijają spostrzegawczość, percepcję przestrzenną, koordynację wzrokowo- ruchową i małą motorykę. Wszystkie zabawki są drewniane i posiadają odpowiednie atesty. Zapraszam również do zapoznania się z pozostałymi kategoriami zabawek, gdyż jak powszechnie wiadomo każde dziecko rozwija się inaczej i potrzebuje innej stymulacji.

Kilka słów o AUTYŹMIE....

Autyzm to ogólnie pojęte zaburzenie w rozwoju dziecka, które daje symptomy w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. Współczesne badania łączą jednak autyzm z biologicznymi i neurologicznymi różnicami mózgu. Choroba u każdego malucha daje inne objawy, rozwija się w różny sposób i ma różny przebieg.  Niekiedy dziecko od urodzenia choruje, a objawy autyzmu pojawiają się niejako przy okazji istniejących problemów zdrowotnych. Jest także taka grupa dzieci, które do pewnego momentu rozwijają się prawidłowo – i nagle następuje zatrzymanie tego procesu. W ciągu kilku dni dziecko może nawet przestać mówić, mimo iż potrafiło wypowiadać już pełne zdania. Czasami można to połączyć z jakimś emocjonującym i ważnym wydarzeniem w jego życiu, jak np. zmiana otoczenia. U części dzieci zaburzenia rozwijają się stopniowo i powoli, co znacznie utrudnia zdiagnozowanie, gdyż symptomy mogą być uznawane za naturalny rozwój dziecka.

Mimo zróżnicowanego charakteru i występujących z różnym nasileniem objawów autyzmu  u wszystkich dzieci można zaobserwować:wycofanie się z kontaktów społecznych, brak akceptacji zmian w otoczeniu, skłonność do powtarzania pewnych czynności i zachowań, zniecierpliwienie, obawa.

Dziecko autystyczne rozwija się zdecydowanie inaczej niż jego rówieśnicy. Czasami ma zupełnie inne preferencje niż pozostałe dzieci. Często u dzieci autystycznych trzeba wspierać i stymulować takie sfery życia, które u prawidłowo rozwijających się maluchów nie wymagają żadnych pomocy. Wybór zabawek dla dziecka chorego na autyzm może być trudniejsze niż zakup zabawek dla zdrowego dziecka. Warto się jednak do tego przyłożyć, ponieważ odpowiednia terapia, stymulacja a przede wszystkim miłość i troska rodziców może zdziałać cuda.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji w EkoMammi:)

Ekomammi Wita

EkoMammiWitam serdecznie :)

Jest tyle informacji, z którymi chciałabym się z Wami podzielić i tyle tematów dotyczących dzieci, ich bezpieczeństwa, zdrowia i szczęścia, o których chętnie będę Wam pisać - zabawki, artykuły higieniczne, wszystko dla Mam i Dzieci! Jeśli natomiast okaże się, że nie piszę o czymś ważnym dla Was, proszę skontaktujcie się ze mną i postaram się nadrobić zaległości... :) O czym będę pisać? Każdego dnia, na bieżąco nasuwają mi się ciekawe tematy. Głównie będę opisywać to co jest związane z moim sklepem, czyli ciekawostki o produktach, o ich funkcjonalności i bezpieczeństwie. Staram się cały czas uczyć, dowiadywać się, śledzić nowości. Chcę aby wszystko co oferuję dla moich małych klientów było najwyższej jakości i o takich właśnie produktach będę Wam pisać. Poza tym znajdziecie tu również przeróżne tematy dotyczące zdrowia, stylu eko, żywienia i psychologii dzieci oraz problemów, z którymi my rodzice musimy sobie radzić, aby nasze maluchu były szczęśliwe. Oczywiście nie jestem ekspertem, więc moje wpisy będą często podpierane artykułami specjalistów z danych dziedzin.  Zapraszam do zapoznania się z szeroką ofertą zabawek i  innych artykułów Dziecięcych

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
 
Sklep internetowy Shoper.pl