Opcje przeglądania
Dostępność
Nowość
Promocja

Motoryka mała odnosi się  do czynności związanych z użyciem palców i dłoni. Czynności z zakresu motoryki małej pobudzane są przez naśladowanie, percepcję, motorykę dużą, a przede wszystkim koordynację wzrokowo-ruchową. Podstawowymi umiejętnościami rozwijanymi w trakcie doskonalenia motoryki malej są:

1) kontrolowane ruchy rąk i palców;

2) chwytanie przedmiotów jedną ręką bez pomocy;

3) manipulowanie przedmiotem w celu wykonania zadania;

4) skoordynowane używanie obu rąk.

Umiejętności z zakresu motoryki małej są niezbędne do wdrożenia każdego zindywidualizowanego programu nauki. Pomyślny rozwój umiejętności samoobsługi, rysowania, pisania i artykulacji jest zależny od rozwoju motoryki małej dziecka. Panowanie nad dłońmi i palcami jest konieczne, gdy istnieje konieczność porozumiewania się przy pomocy języka migowego. Gdy dziecko będzie lepiej panować nad dłońmi i palcami, nauka stanie się mniej frustrująca i da zadowolenie zarówno dziecku, jak i nauczycielowi.

O rozwój motoryki małej, czyli sprawności ruchowej dłoni, warto dbać już od najwcześniejszych lat życia dziecka. Jest to istotne z uwagi na fakt, że stanowi to znakomite przygotowanie ręki do nauki pisania. Obecnie formalna nauka pisania rozpoczyna się w pierwszej klasie szkoły podstawowej, natomiast okres „rysowania szlaczków”, czyli przygotowania do nauki czytania i pisania, jest bardzo krótki

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
 
Sklep internetowy Shoper.pl